5 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 0

Dmoz

Dmoz

Dmoz nedir ne işe yarar web sayfa sahiplerine getirisi nedir? Bütün bu soruların cevabını birazdan öğreneceksiniz! Dmoz sözlük anlamı olarak The Open Directory Project demektir. Yani açık dizin projesidir. Açık dizin projesinin internette işini merak edenleriniz vardır. şöyle ki bu birtakım listeden oluşan açık dizin sayesinde web sayfalar ünlenir ve ilk sıralara yerleşir. Dmoz’ a girmek öyle kolay kolay değildir. Birçok ünlü arama motorlarının da yer aldığı listede başvuru yapıp da reddedilenlerde mevcuttur. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse bu dizinden AltaVista – A9 – AOL – Clusty – Gigablast – Google – Lycos – MSN – Teoma – WiseNut – Yahoo gibi dünyaca ünlü arama motorları dmoz sayesinde önbellekleri çalışır. Eğer üst sıralarda yer alıyorsanız dmoz sayesinde sayfanıza müşteri çekebilirsiniz.

Tabii ki başta dmoz, listesine girebilmek için başvuru yapmış olmanız gerekir ve başvurunuzun olumlu sonuçlanması lazımdır. Başvuru için de bazı şartlar aranır. Bu şartlar: en başta internet sitenizin tamamlanması gerekir. Yarım kalmış içerikli internet sitelerinin başvuruları reddedilir. Daha Dmoz.ORG resmi internet sitesinden sitenizle alakalı düşündüğünüz dalı seçmeniz gerekli. Bu işlemi de başarıyla yaptıktan sonra gönderi kurallarını da okuyup siteniz ile ilgili olan bilgileri doldurmanız gerekli. Kurallardaki maddelere harfiyen uymanız gereklidir aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir. Her şeyi tamamladıktan sonra sitenin cevap vermesi beklenir. Bazen çok uzun sürse de kesinlikle geri dönüş yapılarak kabul edildiğiniz ya da reddedildiğiniz açıklanır. Reddedilirseniz sakın üzülmeyin! Hatalarınızı bulup tekrar başvuru yaparak yeni bir şans kazanabilirsiniz.

Sitesiniz dmoz, tarafından kabul edilirse süreç şu şekilde ilerler; arama motorları dmoz’un datalarına bağlanır ve buradan veri alışverişi yaparlar. Sizde bu listede yer aldınız için arama motorlarında kaydınız oluşmuş olur. Ayrıca Dmoz’un en güzel tarafı büyük bir çöp yığını haline gelmiş internetin kirlenmemiş yerlerini sizlere sunmasıdır. Bu listeye girebilmek bir hayli zordur. Listede yer aldıktan sonra internetteki birçok yalan yanlış sitelerden daha öncelikli sizin sitesiniz çıkacaktır ve daha çok organik okuyucular hedefine ulaşarak dmoz sayesinde ününüze ün katabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Doğru Seo ile Doğru Müşterilere Ulaşmak başlıklı makalemizde doğru seo ile doğru müşterilere ulaşmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir