5 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 0

Nofollow

Nofollow

Nofollow yaklaşık beş yıldır Google bu etiketi kabul ediyor, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının da bu etiket önemli bir yer edinmiştir. Eğer sitenizde bir link mevcut ise ve biz buna nofollow tanımlaması yapmadıysanız sitenize gelen robotlar link verdiğiniz sitenin sizinle alakalı olduğunu düşüneceklerdir ve o sitede sizin sitenizden faydalanacaktır. Kimsenin haksız yere herhangi bir aksiyon almadan kısacası yattığı yerden değer kazanmasını istemezsiniz değimli, siz başarı elde etmek için emek harcıyorsanız bunu diğer web site sahiplerinden de beklemelisiniz. Çünkü bu etik değildir. İşte bu hazırcılığa son vermek amacı ile bu etiketi kullanabilirsiniz.

İnternet sitesine gelen bağlantılar her zaman siteye fayda sağlamaz, bazen gelen zararlı bağlantılar nedeni ile sıralamalarda düşüş dahi yaşama ihtimaliniz bulunur. Bu yüzden en çok yoruma açık konulardan birisi kuşkusuz ki bu kod olmaktadır. nofollow bağlantı verdiğiniz internet sitesine bir nevi kefil olmadığını belirten bir koddur. Google bu koda çok önem vermektedir. Çünkü bir haber portalı ya da Blogger içerik yazarken ilgili içerik ile ilgili araştırma yaptığı sırada sizin sitenizle karşılaştığında referans olarak makale bitiminde sizin internet sitenizin bağlantısı vererek kaynak olarak sunulabilir.

Fakat bu internet sitesinin zararlı bir içeriğe sahip olup olmadığı hakkında tam bilgisi olmaması nedeni ile bağlantı çıkışını sağlar bu şekilde bir nevi kendisini güvence altına almış olur, aksi takdirde ilgili sitenin zararlı bir yapıda olması ileriye yönelik olarak kendi sayfasının Google tarafından güven puanını zedelemesine yol açar. Bu kod faydalımıdır? Sorusunun cevabı ise evet faydalıdır. Çünkü global ve günde yüz binlerce ziyaretçinin bulunduğu internet sayfaları bağlantı çıkışlarını bu etiket ile sağlar. Buna örnek olarak CNN bir haber içeriğinde ya da röportaj sonrasında internet sitenize bir bağlantı çıkışı sağladı ve bunu bu kod ile gerçekleştirdi. Bu noktada ilgili sayfa üzerinden sitenize gelen kullanıcılar siteyi ziyaret ederek, sayfa dolaşımını arttıracak, eğer kullanıcıyı istediği sonuca ulaştırabiliyorsa sayfada kalma süresi artıracak günün sonunda daha fazla etkileşim olmasına yol açacaktır. Bu yüzden bu nofollow çok değerlidir.

 

Bir önceki yazımız olan SEO Çalışmalarında SSS başlıklı makalemizde seo çalışmalarında sss hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir