5 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

SEO Hurafeleri

SEO Hurafeleri

SEO Hurafeleri olarak da ifade edilen birtakım yanlış bilgiler vardır. Arama hacmi ile kelime rekabeti orantılıdır ifadesi bunlardan bir tanesidir. Çünkü bazı kelimelerin arama hacimleri düşük seviyelerde kalmış olsa bile geri dönüşüm oranı yüksek olabilmektedir. Google arama motorunun tüm aramaları backlink çalışmalarına göre listeler algısı da yanlıştır. Çünkü bunun olmaması için birtakım önlemlerin olduğu açıktır. Bilhassa özel domainler alarak bu tarzı müdahalelerin olmasını imkânsız hale getirmektedir.

Yanlış olduğu kesin olan bir başka SEO hurafesi de domain adresi ile ilgilidir. Genel olarak birçok kişi tarafından ifade edilen “.com.tr” aramalarda daha kolay ve yüksekte çıkar algısı da yanlıştır. Araştırıldığında bu durumun daha önceki yıllarda gerçeklik payı bulunmaktadır. Çünkü Google, domain sahibi sitelere belli bir öncelik verilmesi amacıyla bu şekilde bir uygulamada bulunmuştu. Ancak daha sonrasında bu durum kalkmıştır. Günümüzde avantajlı olan bir domain hesabı bulunmamaktadır. Yapılacak birtakım işlemler ve gereklilikler ile istenilen adrese ait sitenin çok daha güçlü bir hale getirilmesi mümkündür. Bunun için “.com.tr” alınması şart değildir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ile önemli bir ölçüde düşüş yaşadığı da görülmektedir. SEO hurafeleri olarak tanımlanan bu duruma ilişkin günümüzde herhangi bir gerçeklik payı verilmemektedir.

Bir başka önemli hususta SEO çalışmalarının yapılış şekline aittir. SEO işlemlerinin bir satın alma olarak algılanması da sıklıkla görülmektedir. Ancak bu işlemlerde sıralamanın Google tarafından satılması söz konusu olmamaktadır. Bundan dolayı da SEO, organik sıralamalarını satın almamaktadır. Sadece belli arama motorlarına sitenin uygun hale gelmesi için birtakım çalışmalar yapılmasını ifade etmektedir. Gerek site içinde gerekse site dışında olan bu çalışmaların detaylı olarak anlatılması da yine kurumsal firmalar tarafından ortaya konulmaktadır. SEO Hurafeleri olarak ifade edildiği gibi birtakım satın almalar olmamaktadır. Sadece içerik ve görsellerin hazırlanması, etiketlemenin uygun olması, yeterli anahtar kelimelerin düzgün kullanılması gibi gerekli olan hususlar sağlanmaktadır. SEO uygulamaları bundan dolayı da yüksek maliyetler gerektirmemektedir. SEO uzmanı tarafından yapılan bu çalışmaların sonucu ise işlem kalitesine göre olmaktadır. Karar verecek merci ise arama motorlarının botlarıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Ne İşe Yarar başlıklı makalemizde seo ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “SEO Hurafeleri

  1. […] önceki yazımız olan SEO Hurafeleri başlıklı makalemizde seo hurafeleri hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir