16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Etkisiz Hale Gelen Seo Teknikleri

Etkisiz Hale Gelen Seo Teknikleri

Etkisiz Hale Gelen Seo Teknikleri her geçen gün yenilenen sistemler, bu alanda kendilerine bağlı olarak yürütülen çalışmaları da yenilenmeye zorlamaktadır. Bu nedenle bu gün kullandığınız bazı tekniklerin bir başka gün yerini farklı metotlar alabiliyor. Dijital pazarlama sektörü içerisinde de etkisiz hale gelen SEO teknikleri bulunmaktadır. Geçmişte oldukça sık bir şekilde kullanılmasına karşılık günümüzde kullanılabilirliğini kaybetmiş olan bu tekniklerin yerini farklı yöntemler almıştır. Bunlardan biri olan PageRank sayısına göre yapılan çalışmalar sistemin manipüle edilmesi ile sona ermiştir. Yaklaşık üç ay öncesinde programın güncelleştirmesi durmuş ve bu programın yerine TrustRank ara birimi eklenmiştir. Bu program içerik daha ön planda olmaktadır.

Amazon tarafından yönetilen Alexa, dünya genelinde bir belirli bir popülasyon takip eden sayaç olarak tanımlanabilir. Google algoritmasında çok fazla değeri bulunmuyor. Ancak farklı mercilerce çok fazla kullanıldığı söylenilebilir. Google eski dönemlerde kendi algoritmalarına tam güvenmediği zamanlarda DMOZ denilen bir dizini kullanılıyor. Bu da etkisiz hale gelen SEO teknikleri arasında sayılabilir. Gelişen Google algoritmaları bu dizin sadece editör düzeyinde bir kontrol dizini olarak kalmıştır. Oldukça riskli ve değeri sonlanmış bir baclink çalışması olan alt kısım link çalışmaları da uzun vadede problemler çıkaran bir sistem olduğu için artık çok fazla kullanılmıyor. Bunların yanı sıra gruplaşmış site toplulukları adresi olarak bilinen dizin siteleri de sektörel anlamda yapılan çalışmalarda etkili olsa da günümüzde etkisini yitirmiş bir çalışma olarak değerlendirilebilir.

Sosyal Bookmarking yani sosyal imleme özelliği de arama motoru botlarında oldukça fazla kullanılmakta idi. Özellikle Penguen algoritması sonrasında SPAM durumuna geçmiş, kullanılmamak bir yana artık zararlı siteler arasında adı anılır olmuştur. Özellikle etkisiz hale gelen SEO teknikleri arasında ziyaretçi defterleri sayılabilir. Otomatik olarak eklenen bu çalışmalar biz dizine bağlanarak sayfa içerisinde kullanılsa da sonrasında binlerce sayfa içerisinde kalan düzensiz bir backlinkler kurbanı olabiliyor. Artık içerik olarak ta bir değeri kalmadığı için tercih edilmemektedir. Etkisiz teknikler arasında sorgu linklemeleri ve toplist kavramı da sayılabilir. Kalitenizden ödün vermeden SEO çalışmalarınıza yön verirken yeni nesil gelişmeleri takip ederek, en son çıkan uygulamalara yer vermeniz daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Ünlü Seo Ustalarından Seo Taktikleri başlıklı makalemizde eskiyen seo ustaları ve seo taktikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Etkisiz Hale Gelen Seo Teknikleri

  1. […] önceki yazımız olan Etkisiz Hale Gelen Seo Teknikleri başlıklı makalemizde eskiyen seo çalışmaları ve etkisiz hale gelen seo […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir