15 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

External

External

External gelişmiş kod kullanımı olarak son teknolojilerle uyumlu bir kullanımdır. Target ve external hemen hemen aynı işlevi görse de External daha yeni ve uyumlu bir kullanımı sahiptir. Rel ile kullanılan bu kod nofollow yapılabiliyor. Rel: “external,nofollow” şeklinde kullanılabiliyor. Peki, kıyasladığımız target kodunun işlevi nedir? Blank ile kullanılan bu kod linkin yeni bir sayfada açılmasını sağlayacaktır. Güncel web teknolojileri tarafından bu kod artık çok fazla tercih edilmiyor. Bu nedenle SEO açısından external kullanılıyor. Yeni pencere açmak için daha uyumlu olan bu kodun kullanılması da önemli olacaktır. Eski olan target w3c standartlarına uymuyor. Bu standartlar 2008 yılında üretilmeye başlanmış ve kurumsal web tasarım standartlarını belirlemektedir.

W3C standartları arama motorlarında sıralamanızı etkileyecek kullanımladır. Web sitenizin ilk sıralarda yer alabilmesini sağlayan bu standartlara uyumluluk adına kriterlere tek tek dikkat etmek gereklidir. Bu standartlara uyumluluk sağladığınızda tarayıcılarda uygun görüntülenme sağlanacaktır. Tarayıcılar farklı olduğunda görsellerin bozulması hatta değişmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle W3C standartlarının erişilebilirlik sağladığı da söylenebilir. Bunun yanında hızlı yüklenme, güncelleme ve bakım kolaylığı, hukuksal sorumluluk başlıklarında da önemli avantajlar sağlayacaklardır. Bu alanda External kullanımının da bu standartlara uyumluluk oluşturduğu görülmektedir.  Target kullanımlarında <a href=”https://www.örnek.com” target=”_blank”>Yeni Bir Pencere Aç</a> şeklinde kod kısmında yer alıyor. Diğerinde ise <a href=”https://www.örnek.com” rel=”external”>Yeni Bir Pencere Aç</a> şeklinde kullanımlar daha doğru olacaktır.

Rel kodunun esas amacı yeni bir pencere açtırmak değildir. Bu nedenle bu kodun doğrudan siteye yapıştırılması yerine javascript kodları ile kullanılması gereklidir. Bu alanda External kullanımlarında <script></script> tagları içinde yazılmalıdır. Ancak bu şekilde rel koduna yeni bir pencere açma görevi yüklemiş olabilirsiniz. SEO çalışmalarınızda her zaman için yeni çalışmalara yer vermek avantaj sağlayacaktır. Eski kullanımlar hem belirlenen standartlara uyum sağlamayacak, hem de çalışmalarınıza ilerleme kazandırmayacaktır. Arama motoru algoritmaları da her geçen gün kendini yeniliyor. Bu nedenle online alanda var olabilmek adına tüm SEO tekniklerini en son teknolojilerle uyumlu olarak seçerek çok daha başarılı olabilir ve hedeflerinize çok daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Htaccess Nedir başlıklı makalemizde htaccess nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “External

  1. […] External Yerine Target – Target – Seo Uzmanları – W3C […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir