5 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

External Ve Nofollow

External Ve Nofollow

External Ve Nofollow gibi linkler SEO işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Birtakım değişkenliklere sahip bu linklerin sağladıkları hizmet anlayışı farklıdır. Her ne kadar daha az kullanılsa da external nofollow linki de önemlidir. İnternet sitesine bırakılan linkli yorumdan fayda sağlanması için kullanılmaktadır. Bu kullanımda linki bırakan kişi ya da sitenin zarar görmesi ise söz konusu olmadığı gibi bir fayda kazanımı da olmamaktadır. Ancak yapılan bu link işlemi ile sitenin çok daha iyi bir boyut kazanacağı da kesindir. Her ne kadar oldukça az kişi tarafından kullanılsa da oldukça basit bir işlemle yapılmaktadır.

Bir diğer SEO linki ise Nofollow olarak tanımlanmaktadır. Çok daha büyük katkı sağlayan Nofollow, bizzat Google tarafından geliştirilmiştir. Ortaya çıkma sebebi ise ekstra olarak ifade edilen linklerin sayısının hızlı bir şekilde artmasıdır. Bununla birlikte spam linklerinin de ortaya çıkardığı riskleri engelleme amacındadır. Bilinmektedir ki bir sitenin linki ne kadar önerilmekte ise kalite oranı da o derece yükselmektedir. Ancak bu öneri nofollow olarak gerçekleşmiş ise durum daha değişik bir hal almaktadır. Nofollow ile verilen linklerin hepsi, hiçbir şekilde link alanın pagerank faydasını kazanamamaktadır. Yani Google arama motorunda çok daha üst sıralara çıkılmasına karşı bir engeli bulunmamaktadır. Bundan dolayı da Dofollow linkine oranla çok daha iyi bir seçim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. External ve Nofollow linkleri SEO amacıyla tercih edilmektedir. İşlem önceliğine bakıldığında ise Nofollow çok daha sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Nofollow, Google backlink saymaz. Sadece Yahoo backlink olarak görüldüğü gibi SEO işlemlerinde önemli bir katkısı olmaktadır. Çünkü site takip edildiği gibi indexleme de yapılmaktadır. Google tarafından geliştirilmesinden dolayı bilhassa Google arama motoruna özel yapılan SEO işlemlerinde kullanılması gerekli birkaç linkten bir tanesi de Nofollow olarak ifade edilmektedir. İnternet sitesinde yer alan sayfalarda bulunan gereksiz linklerin Nofollow yapılması Google tarafından avantaj sağlanmasını beraberinde getirmektedir. External ve Nofollow linklerinin kullanılması hususunda da olabildiğince dikkatli olunması gereklidir. Titiz bir çalışma ile siteye zarar vermeden yapılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kurumsal Seo İle Firmanızı Markalaştırın başlıklı makalemizde kurumsal seo ile firmanızı markalaştırın hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “External Ve Nofollow

  1. […] önceki yazımız olan External Ve Nofollow başlıklı makalemizde external ve nofollow hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir