26 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 0

Google Trends

Google Trends

Google Trends web masterlara sunulan en güzel çalışmalar arasında yer alıyor. Pek çok webmaster tarafından bilinmese de oldukça önemli bir araçtır. Bu araç ile kullanıcıları tarafından kendisinin sorgulandığını ve anahtar kelimelerin ne sıklıkta gösterildiğini göstermektedir. Örneğin kitap aramasının hangi coğrafyalar üzerinde ve hangi zaman aralıklarında ne kadar çok arandığını bu araç ile öğrenebilirsiniz. Bu hangi sektör içerisinde araştırma yapıyorsanız oldukça fazla işe yarar. Nakliyat sektöründe hizmetler veren bir web sayfası açmak istiyorsanız bunun için ayırmanız gereken belli bir zaman olmalıdır. Bunun yanında belirli bir bütçenizde olması gereklidir. Ancak sektörün genel olarak sanal ortamdaki durumunu da bilmeniz gereklidir.

Bir web sitesi açarken günlük olarak 100 kişiye bağımlı kalmak mı yoksa artan bir ziyaretçi trafiği kazanmak mı istiyorsunuz bilmeniz gereklidir. Bu alanda GOOGLE Trends hizmetinden faydalanarak anahtar kelime olarak düşündüğünüz kelimelerle ilgili araştırmalar yapabilir ve hedef kitleniz için en uygun ziyaretçi trafiğine sahip anahtar kelimeyi bulabilirsiniz. Özellikle adwords reklamlarının bu hizmeti ara ara verdiği söylenebilir. Çünkü en fazla aranan kelime üzerinden reklam vermek çok daha kazançlı olacaktır. Ürün satışı yaparken de o ürün ile ilgili reklam yayınları yapan tercihler yaparsınız. Yaz aylarında tatilcilerin arttığı bilinir. Bu şekilde tatil kelimesini merkeze alarak çalışmalar yapabilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak kar oranlarınızı da artırabilirsiniz. Bu hizmet üzerinden çok fazla aranan kelimeleri çıkararak bu kelimelere uy uygun özelleştirmelerle siteler açılabilir. Bu siteler genel olarak pop- up reklam satarak ya da link satarak bile kazanç elde edebilir.

Genel olarak baktığımızda faydası bu kadar çok olan bir aracın çok fazla kullanılmadığı görülebilir. Bu alanda GOOGLE Trends bazıları için çok yabancı bir terim olabiliyor. Yani tamamen bilgisizlikten kaynaklanan bir kullanmama durumu bulunmaktadır. Özellikle profesyonel kullanıcılar tarafından çok daha iyi kullanılması ile web sayfalarının çok daha hızlı yükselmesi bile söz konusu olabilir. Örneğin Google üzerinden günde 1000 kere anan kelimeler ile 100000 kere aranan kelimeler arasında ziyaretçi potansiyeli bakımından oldukça büyük farklar olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Google Webmaster Aracı başlıklı makalemizde google webmaster aracı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir