13 Şubat 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 0

Seo Dostu Link Edinme

Seo Dostu Link Edinme

            SEO dostu link edinme yöntemleri farklı yöntemler bulabilirsiniz. URL İngilizce açılımında Standart Kaynak Bulucu şeklinde çeviriler yapılabilir. Bu kullanımların esas görevi aradığınız web sayfalarını bulabilmenizdir. Temelde web sayfalarının kendilerine has bir URL yapısı bulunur. SEO çalışmalarının en önemli parçası olan bu yapılar, SEO dostu olarak oluşturulabilir. Farklı metotlar kullanarak URL oluşturulabilir. Her yöntemin kendine özel avantajları ya da dezavantajları olabilir. Öncelikle URL içerisinde yer alan etkisiz elemanlar bulunmalıdır. Bunlar ve- ama şeklinde bağlaçlar ya da kısa ifadeler, sayılar olabilir. URL yapısının çok fazla uzaması karmaşık bir görünüm ortaya çıkarır. Bu nedenle bu tarz kullanımları tercih etmemekte yarar var.

URL karmaşasına fırsat vermeyecek kısa URL seçmek arama motorlarının kelimeleri daha net bir şekilde algılamasına imkan verecektir. Bu da SEO puanınızı yükseltebilir. Özellikle SEO dostu link edinme yolları arasından URL kısmının title ile ilişkisini çok iyi bir şekilde tanzim etmeniz gereklidir. Başlık denilen kısım ve açıklama alanı arama sonuçlarında yer alır. Bu iki kısmı optimize ederek belirli bir karakter sayısının üzerine çıkılmaması sağlanıyorsa, aynı özelliğin URL içinde yapması ve arada bir senkronizasyon olması önemlidir. URL uzunluğu bir görüntü problemi ortaya çıkaracak ve noktalarla ile kesilerek yarım kaldığını görebilirsiniz. Bu hem kullanıcılar, hem de arama motoru algoritmaları için hiçte uygun olmayacaktır.

URL seçimlerinde net ve temiz kullanımlar arama motorlarının öncelik vermesini sağlayacaktır. Bunun yanında özel karakter kullanımı da seçtiğiniz URL’yi anlamsız bir hale dönüştürür. Tire işareti yerine alt çizgi kullanılmalı ve özel karakterlere yer vermeyerek daha anlamlı URL çeşitleri elde edebilirsiniz. Bu alanda SEO dostu link edinme yöntemleri arasında tüm bu kullanımlar birleştiğinde hedeflediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Özellikle sık kullanılan kavramların URL kullanımları içerisinde kullanımı, sitenizin amacı belirleyici olacaktır. Örneğin çok fazla kategorisi olmayan bir siteniz var ise URL kullanımlarında içinde kategori geçirmeyin. URL kullanımlarının uzun olması her zaman sorun olacaktır. Ancak kısa olması da beklenmeyen sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle uygun uzunluk elde edebilmek adına yardımcı ifadeler tercih edilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan URL Canonicalization başlıklı makalemizde url canonicalization hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir