13 Şubat 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

URL Canonicalization

URL Canonicalization

URL Canonicalization, SEO uyumlu link yapısı ile çok işe yarayan bir kullanıma sahiptir. Özellikle meta taglarına olan benzerliği ile öne çıkan link olarak ta kullanılabiliyor. Link ve içerik bazlı çakışmaların önüne geçen bu link ile sitenizi koruma altına alabilirsiniz. Bu durum özellikle aynı içerik üzerinde birden fazla url girişi yapılması halinde fayda sağlıyor. Yaşanan bu durumda duplicate contet denilen kopya içerikler oluşabiliyor. Kopya içerik kullanımı web sitenizin farklı yaptırımlara maruz kalmasına da neden olabilir. Bu linke ait bir araç olarak Rel canonical etiketi iki farklı link belirlendiğinde linkin hangisini baz alacağın belirliyor. Öne çıkmasını istediğiniz etiketleri bu etiket içerisinde kullanarak öne çıkmasını sağlamak mümkün olabilir.

Özellikle URL Canonicalization, nerede kullanılır diye baktığımızda öne çıkması istenilen linklerin meta tagları içerisinde yer bulduklarını görebilirsiniz. Wordpree alt yapısında Yoast plugini bulunuyor. Bu sistem otomatik olarak öne çıkmasını istediğiniz link içerisindeki meta tagına bu eklentiyi yerleştirebiliyor. Bu eklentiyi kurarak baz alınacak linki otomatik olarak öne çıkarabilirsiniz. Bunun yanında farklı yöntemlerle oluşturulan sitelerde istediğiniz bir linkin öne çıkması için SEO Viewe Tools içerisinde yer alan Cannical URL Locaiton Checker aracı da kullanılabilir. Şüphelendiğiniz link için Perfom Check butonunu kullanmanız amacınızı ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu araç birden fazla linki kontrol edebiliyor.  Çıkan sonuçlara göre Rel Canonical etiketini kullanarak sitenizi çok daha istediğiniz konuma taşımanız mümkün olacaktır.

İçeriklerin kötü amaçlı olmadığını anlayabilmek için birkaç kriter kullanılabilir. Özellikle mobil cihazlarda sınıflandırılan sayfaların oluşturulması, fazla URL ile bağlanılan öğelerin gizlenmesi, web sayfalarında bulabileceğiniz yazıcı sürümleri, analizler için kullanabileceğiniz parametreler bu alanda sayılabilir. Özellikle URL Canonicalization elemanı ile içerik olarak birbirine benzeyen linkler arasında bir öncelik belirleyerek kopya olarak algılanmasının önüne geçiliyor. Canonical bir bildirim aracıdır. İndekslemeler sırasında kullanılır. Aynı isimlerdeki linklerde kullanılan prefix ve protokol farklılık oluşturduğunda arama motorları bu siteleri ayrı ayrı listeleyecektir. Kullanılan link elemanının slash işareti ile bitirilmesi gereklidir. Bu tarz kullanımlarla daha etkin bir SEO çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Url Normalleştirme başlıklı makalemizde url normalleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “URL Canonicalization

  1. […] önceki yazımız olan URL Canonicalization başlıklı makalemizde url canonicalization hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir