16 Şubat 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Seo Terimleri

Seo Terimleri

Seo Terimleri SEO çalışmaları yapmak isteyen herkes için bilinmesi gereken bir dil ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan ilk olarak title sayılabilir. Başlık anlamına gelen bu terim web sitelerinin ana başlık yapısında kullanılmaktadır. H1 teriminde ise içeri kısımlarda yer alan başlıklar için kullanılıyor. Makalenin ana başlığı olarak ta bu terim değerlendirilebilir. İfade edilirken h1, h2, h3 şeklinde ilerleyen sıralamada rakamlar arttıkça önem sırası düşer. Bu terimler arasında Black Hat SEO gibi kelimelerde bulunuyor. Bu kelime daha çok yasal olmayan yollardan üst sıralarda listelenmek için yapılan çalışmalar için kullanılmaktadır. Bu terimin tam aksi doğal yollarla yasal olarak yapılan SEO çalışmalarına ise White Hat SEO çalışmaları denilmektedir.

En çok kullanılan SEO Terimleri arasında Pagerank kullanımları yer alıyor. Bu değer Google’ın yaptığı bir puanlama sistemi olmaktadır. 10 üzerinden puanlar veriliyor. Bu puanlamalar ise 3- 4 aylık periyotlarla yapılan güncellemelerle ortaya çıkarılabiliyor. Ancak Google sıralamaları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor. Daha çok yazılımlarla yapılan paylaşımlarda öne çıkan bir terim olarak ise Spam konuşuluyor. Oluşan bilgi kirliliği sonucunda ortaya çıkan boş içerikler olarak ta değerlendirilebilir. Bu tarz içerikler web sitenize fayda sağlamamakta, hatta çok fazla zararda verebilmektedir. Bir html formatı olarak değerlendirilebilecek REL terimi de SEO uzmanlarının bilmesi gereken konu başlıkları arasında yer alıyor. Yapılan backlink çalışmalarında arama motorlarına bilgi veren kısımdır.

Verilen linki arama motorları içerisinde pagerank algoritması üzerinden hesaplayan terim ise Nofollow olmaktadır. Bazı yapılarda ise Dofollow olarak kullanılabilir. Bu alanda SEO Terimleri başlığı altında Canonical rel mikroformatı olarak en çok kullanılan etikettir. Aynı kullanımlardaki içeriklerinizin kopya gibi görünmesinin önüne geçer. Dizin olarak dünyanın en büyük dizini olarak bilinmesi gereken Dmoz, dünya genelinde bir kullanıma sahiptir. Linklerin arama motorlarında uyarılmasına Ping denilmekte ve indeksleme sürelerini hızlandırma açısından da tercih edilmektedir. Adwors sistemi ise günümüzde çok fazla konuşuluyor. Bu Google’ın reklam sistemi olmakta ve anlaşmalı web siteleri ile reklamların milyonlarca web sitelerinde gösterilmesi sağlanmaktadır. Tüm bu çalışmalar yapılırken bu terimlerin bilinmesi ile daha kaliteli bir iş ortaya çıkacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Site Taşıma Ve Seo başlıklı makalemizde site taşıma ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Seo Terimleri

  1. […] önceki yazımız olan Seo Terimleri başlıklı makalemizde seo terimleri hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir