21 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Sitemap Haritası

Sitemap Haritası

Sitemap Haritası Sitenizin kurulumunda belirli hedefleri var ise mutlaka SEO kriterlerine uyumlu olarak sitenizi donatmanız gereklidir. Bu alanda en önemli SEO kriterleri arasında Sitemap Haritası bulunuyor. Bu alanda yayınladığınız içeriklere en uygun sayfaların xml uzantılı bir dosyada bulunması anlamına gelen bu kriter, her sitede bulunması gereken bir özelliktir. Çok daha önemli bir özelliği de sitenizi Google’a bildirmenin en kolay yolu olmaktadır. Bu haritalar sitenizdeki sayfaların bir içindekiler kısmıdır. Google botları bu haritalar sayesinde sitenizi indexler. Arama motorlarında etkisi çok fazla olan bu eklenti, hangi sayfanızın ne sıklıkta güçlendiğiniz gösterir. Hangi sayfanın ne kadar önemli olduğunu da belirleyen bu haritalar, daha ayrıntılı olarak indexlemeler yapar.

Kendi içerisinde yaptığı bu çalışmaları hazır olarak Google bootlarına aktaran Sitemap Haritası sitenizdeki linkleri detayları ile görür ve çok daha başarılı bir şekilde bilgileri çekerek sıralamaları gerçekleştirir. WordPress içerisinde bir site kurarken ilk yapmanız gerekli olan işlem bu haritaları etkinleştirmek olacaktır. SEO ayarlarını yaparak pek çok faydalı eklentiyi kullanabilir ve WP sistemi içinde mükemmel eklentiler elde edebilirsiniz. Kurulan bu özellik ile sitenizin çok daha hızlı bir şekilde indekslenmesi sağlanır. Bu eklentiyi kurmak için WİnRAR dosyası ile açtığınız dosyayı FTP aracılığı ile kurmanız gereklidir. Admin paneliniz içerisinde eklentiler sayfanız bulunmakta, sitemap özelliğini bu alandan bularak etkinleştirdiğinizde artık bu özelliğin aktif bir şekilde kullanıldığını görebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra Google algoritması içine de Sitemap Haritasını tanımlamanız gereklidir. Bunun için ilk olarak gmail hesabı istenecektir. Sonrasında ise tarayıcınız otomatik olarak sizi Google ana sayfasına yönlendirir. Bu aşamadan sonra Google Site Yöneticisi Araçlarına giriş yapmalı ve bu sayfada sitenizin adı bulunmuyorsa sitenizi manuel olarak bu alana eklemeniz yeterli olacaktır. Bu işlem yapıldıktan sonra ise kendi sitenizdeki kontrol paneli üzerinden site yapılandırma kategorisini bulabilir ve bir alt menü olan site haritalarına girerek bir site haritası gönder butonunu tıklayabilirsiniz. Birkaç dakikalık onay sürecinin ardından siteniz onaylanır ve bu şekilde arama sonuçlarında üst sıralarda listelenebilmek adına çok daha fazla avantajınız olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde google ilk sıra ve google’da üst sırlara çıkma hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Sitemap Haritası

  1. […] önceki yazımız olan sitemap haritası başlıklı makalemizde google maps ve site map haritası hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir