14 Haziran 2018
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

WordPress Amp kurulumu nasıl yapılır ?

WordPress Amp kurulumu nasıl yapılır ?

Özel yazılım kullananlar için sitelerini AMP ‘ye uyarlamak zaman alabilir. Ancak WordPress sitelerde iki harika eklenti sayesinde dakikalar içinde sitenizi AMP ye dönüştürebilirsiniz. Ben aşağıda listelediğim iki wordpress eklentisini aynı anda kullanıyorum. Hiç bir sorun yaşamıyorum. Bu iki eklenti ile Google Analytics, Yoast Seo ile entegre çalışması ve ayarları , AMP page builder, Performans, Yapısal Veri, Schema & Structured Data , Push Notification desteği, Contact Form 7 desteği, Yorum ayarları, Google adsense reklam desteği, İstenilen yazıda , sayfada veya kategoride amp gizleme gibi tüm ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

 • AMP for WordPress eklentisi – https://wordpress.org/plugins/amp/
 • AMP for WP eklentisi – Accelerated Mobile Pages – https://wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/

Amp ‘yi iptal etsem seo açısından sorun yaşar mıyım ?

Bazen sitesinde amp yi aktif etmiş kişilerden reklam gelirlerinin düştüğü gibi yakınmalar duyuyorum. Bu tarz durumlarda amp yi nasıl iptal edebilirim. Bir sorun yaşar mıyım ? 404 hataları başıma bela olur mu ? diye sorular sıklıkla soruluyor. Eğer aşağıdaki anlattığım kriterlere uyarsanız amp yi sorunsuz bir şekilde iptal edebilirsiniz. Sitenizde her hangi bir trafik kaybı yaşama ihtimalinizde çok düşük.

WordPress Amp iptal etme aşamaları ?

Aşağıdaki adımları doğru olarak uygularsanız sitenizde her hangi bir trafik kaybı yaşama ihtimaliniz düşüktür. Sorun yaşarsanız yorum olarak sorularınızı sorabilirsiniz.

 1. Öncelikle kurmuş olduğnuz amp eklentisini yada eklentilerini deaktif  ( disable ) edin
 2. Sonra eğer kurulu değilse Redirection eklentisini kurun.
 3. Add New Redirection kısmına gelin
 4. Source url kısmına  /(.*)\/amp yazın
 5. Target Url kısmına https://www.BURAYASITEADRESİNYAZ.com/$1 yazın.
 6. Regex seçeneğini işaretleyin
 7. Son olarak bir kaç amp sayfasını redirect-checker.org sitesinden test ederek amp olmayan sayfanıza 301 ile yönleniyor mu kontrol edin
 8. İşlem tamamlandı

AMP kullanmanın dezavantajları

Henüz geliştirme aşamasında olan AMP nin sunucu yükünü azaltma , hız vs. gibi avantajlarının yanı sıra göreceli olarak zararlı etkilerini de sayabiliriz.

 1. E-ticaret sitelerinde AMP kullanımı olası değildir
 2. Zaten var olan bir internet siteniz varsa bu sitenin birde AMP versiyonunu oluşturmak özellikle özel yazılımlarda ek zaman ve ekonomik külfet anlamına gelecektir
 3. Kısmen bazı siteler Adsense reklam gelirlerinin düştüğünü rapor etmişlerdir
 4. AMP kütüphanesi dışında herhangi bir JavaScript’e izin verilmediğinden bu sizi kısıtlayacaktır

Amp için canonical kullanımı nasıl olmalıdır ?

Sitenize ait sayfaların normal sürümlerinde AMP teknolojisini kullandığınızı canonical etiketi ile google ‘a gösterbilirsiniz. Bunun için tüm alt sayfalara şu kodu eklemelisiniz<link rel=”amphtml” href=”https://www.SITEADRESINIZ.com/AMPVERSIYON.html”> Böylece normal sayfanızı ziyaret eden google o sayfanın amp sürümünün adresini öğrenmiş olur.

Aynı şekilde de sayfalarınızın AMP versiyonlarında normal sayfa versiyonlarını canonical ile göstermeniz gerekir. Bu hem yineleme sorunlarının önüne geçecek hemde bir sürü sorunla boğuşmanızı engelleyecektir.  Bu kodu uygulamak için <head> ile </head> arasına <link rel=”canonical” href=”https://www.SITEADRESİNİZ.com/NORMALVERSİYON.html”>

Yukarıdaki siteadresiniz.com/normalversiyon.html yada siteadresiniz.com/ampversiyon.html yerine mutlaka kendi sitenizi uyarlamanız gerekmektedir.

Amp için sitemap ( site haritası ) oluşturmaya gerek var  mı ?

AMP teknolojisini sitenize uyarladıktan sonra ekstra bir sitemap oluşturmanıza gerek bulunmamaktadır. AMP olmayan normal versiyonlarda URL ye amphtml etiketini eklemek ve AMP içeren URL versiyonunu yazmak yeterlidir. Google böylelikle sitenizin AMP versiyonlarını algılayarak arama sonuçlarını buna göre listeleyecektir.

Google Amp kaynakları

Bir önceki yazımız olan WordPress Çoklu Dil  başlıklı makalemizde wordpress sitesi çoklu dil  hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “WordPress Amp kurulumu nasıl yapılır ?

 1. […] önceki yazımız olan WordPress Amp kurulumu nasıl yapılır ?  başlıklı makalemizde wordpress hızlandırılmış sayfalar hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir