14 Nisan 2015
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

WordPress Dosya İzinleri Nasıl Verilir?

WordPress Dosya İzinleri

WordPress Dosya İzinleri. WordPress içerik yönetim sisteminde, sunucuda barınan dosyalara erişim izinlerini kontrol ederek, sitenizin güvenlik seviyesini yükseltebilirsiniz. Bilgisayar korsanlarının cirit attığı internet ortamında, ciddi emekler vererek ürettiğiniz içeriklerinizin çalınması veya saldırı alma riski, WordPress alt yapılı sitelerde dosya izinlerini kısıtlayarak minimum seviyeye indirgenebilmektedir.

İzinlerini kısıtlamanız gereken dosyalar ve izin değerlerinden, aşağıda bahsedeceğiz ancak bazı eklentiler “wp-content” gibi dosyaların yazılabilir olmasını isterler. Bu durumlarda aşağıdaki izin değerlerini eklenti yükleme esnasında değiştirip, kurulum tamamlandıktan sonra eski haline getirmeniz gerekir.
Worpress sistemindeki kritik dosya izinleri aşağıdaki gibidir:

WordPress Dosya İzinleri
WordPress Dosya İzinleri

Ana dizin (root directory): 0755
Wp – includes/: 0755
wp – admin/: 0755
wp – admin/js/: 0755
wp – content/: 0755
wp – content/ themes/: 0755
wp – content/ plugins/: 0755
wp – admin/ index.php: 0644
.htaccess: 0644
Wp – config.php: 0644
Güvenli bir site için bu ayarları, kurulumlardan hemen sonra yapmamız, sitemizin ilk güvenlik duvarını manuel bir şekilde gerçekleştirmek demektir. Site dosyalarınıza herhangi bir sızıntı riskine karşı bu ayarları, tüm Worpress kullanıcılarının dikkatle yapmalarını tavsiye ediyor. Son olarak doysa izinlerinizi, sunucu panelinizden (Cpanel vb.) veya ftp yönetim programları ile (Filezilla vb.)güncelleyebilirsiniz. İzin ayarları konusunda sorun yaşayan arkadaşlar konu altına yorum bırakırlarsa yardımcı olmaya çalışacağız. Unutmayınız ki, bu önlemleri geç alıp, sitelerinizin emek verdikten sonra zarar görmesindense, ilk aşamada bu ayarlara vakit ayırmanız mantıklı olandır.

 

Bir önceki yazımız olan WordPress Dil Seçeneği Eklentisi İndir  başlıklı makalemizde wordpress için dil seçeneği ve wordpress languages hakkında bilgi sağlamaktadır.

One response on “WordPress Dosya İzinleri Nasıl Verilir?

  1. […] önceki yazımız olan WordPress dosya izinleri nasıl verilir?  başlıklı makalemizde wordpress için dosya izinleri ve wordpress yazılabilirlik […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir