17 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Analytics Hız Raporu

Analytics Hız Raporu

Analytics Hız Raporu ile sitenizde yapacağınız analizlerle SEO çalışmalarınızda avantaj elde edebilirsiniz. Sağlam temeller üzerinde kurulan bu kullanımlar ile de daha hızlı bir şekilde sıralamanızın yükselmesi mümkün olabilmektedir. Bu özellik Google tarafından sürekli yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Bu servise eklenen site hızı raporu da SEO uzmanları tarafından çok fazla kullanılan bir istatistik ekranı olarak tanımlanabiliyor. Bu özelliğin aktif edilmesi ile birlikte hangi sayfanın kaç saniye içerisinde açıldığını anında görebilirsiniz. Ya da hangi sayfalarınızın daha yavaş açıldığını belirleyebilir ve bu şekilde gerekli tedbirleri alarak çalışmalarınızı şekillendirebilirsiniz. Sitenizin kod düzeneği içerisinde izleme kodunun hemen alt kısmına _gaq.push([‘_trackPageLoadTime’]); şeklindeki kodun eklenmesi gerekli olacaktır.

Bu özellik Google Analytics içerisinde yer almaktadır. Yeni sürüm ile gelen bu özeliğe içerik kısmından ulaşabilmek mümkün olacaktır. Verileri bu alandan takip edebilmek mümkün olacaktır. Bu adımları tek tek takip etmiş iseniz birkaç saat içerisinde verilerinizin görüntülenmeye başlanması sağlanabilir. Bu alanda Analytics Hız Raporu ile ilgili bazı temel bilgilerin de bilinmesi gereklidir. Bunlar arasında ortalama sayfa yüklenme süresi de yer alıyor. Bu süre sayfa görüntülenmesinde başlangıçtan, yüklemenin tamamlanmasına kadar geçen süreyi kapsar. Saniye cinsinden ortalama bir süre  verilir. Sonrasında ise sayfanızın görüntüleme sayısını görebilirsiniz. Tarih aralığı vererek te analiz raporlamalarınızda stratejiler geliştirebilirsiniz.

Sayfa yükleme örneği ile de sayfalarınızdaki gereç görüntülenme sayılarını öğrenebilirsiniz. Bu alanda Analytics Hız Raporu içerisinde hemen çıkma oranı da bulunuyor. Bu önemli bir başlıktır. Özellikle bu oranın yüksek olması SEO çalışmalarınızda çeşitli aksamaların yaşanmasına anlamına gelecektir. Bu nedenle bu oranın düşük olması için çeşitli çalışmaların yapılması gereklidir. Bunun yanında sayfanın son oturumundaki son sayfa olduğu görüntülemelerin yüzdesini veren kısma da çıkış yüzdesi denilmektedir. Sitenizin hızlı bir şekilde açılması ve farklı alanlarda hızlı olması hem arama motorlarının dikkatini çekecek, hem de kullanıcıların daha fazla sürede sitenizde kalmasını sağlayacaktır. Bu alanda çalışmalarınızda bu raporu etkin bir şekilde kullanmanız önerilir. Genel olarak SEO uzmanları bu rapor kullanımları ile de çalışmalarına farklı alanlarda yön verebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Analytics Site Hızı başlıklı makalemizde analytics site hızı hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Analytics Hız Raporu

  1. […] önceki yazımız olan Analytics Hız Raporu başlıklı makalemizde analytics hız raporu hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir