17 Şubat 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Canonical Url Nedir Ve Kulllanımı Nasıldır

Canonical Url Nedir Ve Kulllanımı Nasıldır

Canonical Url Nedir Ve Kulllanımı Nasıldır konu içeriğindeki kullanımlar çok önemlidir. Webmastelerın en büyük korkuları arasında yer alan aynı içeriğe birden farklı URL girişinin olması arama motorları tarafından kopya içerik algılanması neticesi ile de çok tehlikelidir. Bunların sonucunda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya bile kalabilirsiniz. Canonical URL yaşanması muhtemel bu sorunların önüne geçebilmeniz için kullanacağınız bir özellik olacaktır. Link ve içerik bazlı çakışmaları önleyen SEO bazlı bir link yapısı olan Canonical URL oldukça büyük avantajlar sağlayacaktır. Bunların yanı sıra ise meta tagları benzerliği ile de çok kullanılan Rel Canonical tüm bu olumsuzluklar için komple bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

Bu URL’nin ana görevi arama motorları aynı içerikli iki link bulduğunda hangisini baz almasını gerektiğini işaretlemek olmaktadır. Bu etiketi kullanarak ana sayfanızı etiketleyebilirsiniz. Bu alanda Canonical Url Nedir ve Kullanımı Nasıldır, konu başlığında kullanım olarak ise eklenecek birkaç kod dışında bir zorluğu bulunmuyor. Hangi linki arama motorlarının baz almasını istiyorsanız Rel Canonical içerisinde bu likli kullanmanız gereklidir. Bu şekilde yapılan aramalarda rel etiketi olan link öne çıkacaktır. Bazı alanlara arama motorlarının bazı sayfaları ulaşmasını istemiyor olabilirsiniz. Bu tagı kullanarak bu amaçlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz. WordPress alt yapısı kullanan bir web sitesinde Yoast plus eklentisi aktif olduğunda bu işlemler otomatik olarak ta gerçekleşecektir.

Özellikle Canonical Url Nedir ve Kullanımı Nasıldır başlığı WordPress kullanmayan web siteleri için daha fazla önem kazanabiliyor. Siteniz içerisindeki bu tarz içerikleri keşfedebilmek için SEO VİEWER TOOLS üzerinden Canonical URL aracını kullanarak ta sorgulamalar yapabilirsiniz. Birden fazla link aynı anda kontrol edebilen bu araç ile aradığınız analizleri çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Tüm linkleri tek tek kontrol etmek yerine sitemap. Xml linkini analiz ederek zaman kazanabilir ve çok daha ayrıntılı bir analiz yapabilirsiniz. Sitenizde bu şekilde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçebilirsiniz. Arama motoru algoritmaları artık daha fazla yapay zekaya sahip olmakta ve bu nedenle analiz çalışmalarının artırılarak yeni taktikler gerekli olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Etiket Seo’lu Site başlıklı makalemizde etiket seo’lu site hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Canonical Url Nedir Ve Kulllanımı Nasıldır

  1. […] önceki yazımız olan Canonical Url Nedir Ve Kulllanımı Nasıldır başlıklı makalemizde yeni sitelerde seo başlangıcı hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir