26 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Favicon Ve Seo

Favicon Ve Seo

Favicon Ve Seo arasındaki uyumdan ve neden bir ara olması gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle biraz seodan bahsedelim. Seo sözcüğünü ve ne işe yaradığını sanırım artık bilmeyen ya da duymayan kalmamıştır. Yinede kısaca bir özet geçmek gerekirse seo; arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarında üst sıralara yerleşmek isteyen web sitesi tasarımcıları ya da blog yazarları mutlaka seo eklentilerini ve araçlarını kullanmak zorundadır. Bu zorunluluk sizin başarı sağlamanız için gerekli olduğunu bilmenizi isterim. Seo kuralları dâhilin de eksiksiz bir site hazırlamak size her zaman artı olarak döner. Seo eklentileri başlığı altında olan Favicon ve seo arasındaki uyumdan bahsetmek isterim. İlk önce favicon hakkında biraz konuşmak isterim.

Favicon: web sitelerinde siteyle alakalı kullanılan bazen harf bazen logo bazen de resimlerdir. 16×16 olarak boyutlandırılması gereklidir. faviconları düzgün bir şekilde siteni içeriğine göre seçip kullanmanız sizleri sık kullanılanlar grubunda kendinizi görmenizde etkili olur. Sizler sitenizde ne kadar çok favicon kullanırsanız o kadar kullanıcı kazanırsınız. Web sitenizi diğer sitelerden ayıran bu özelliği kullandığınızda ünlü arama motorlarında her daim üst sıralarda yer almayı başarırsınız. Peki, faviconun seo için önemini merak ederseniz ve ne alakası var derseniz hemen anlatayım. Favicon ve seo ayrılmaz bir ikili gibidir. Eğer resim logonuzu sitenize favicon olarak yüklemek isterseniz boyutun 16×16 şeklinde olması gereklidir. bu işlem için resim logunuzu küçültmeniz gereklidir.

Faviconun seoya etkisi ise kullanıcılar tarafından akılda kalmayı ve seoya uygunluk konusunda etkili olmasıdır. Dolaylı olarak seoyla ilgisi olan faviconları her site tasarımcısı kullanması gereklidir. Hafızalara yer edinmek her zaman görsel olarak daha etkili olacağı için sizlerde web tasarımı yaparken sitenize mutlaka logunuzu yerleştirmeyi ve uygun yerlerde kullanmayı ihmal etmeyin. Her zaman sözden daha etkili olan resimler seoya uyumluluğunuz konusunda sizleri baş sıralara yerleştirecektir. Bu eklentiyi kullanmak için wordpress favicon eklentisini indirip uğraşmadan kolayca sitenize yükleyebilirsiniz. Sizlerde iyi bir web sitesi için faviconlarınızı sık sık kullanın.

 

Bir önceki yazımız olan Feed Burner Nedir Nasil Calisir Nerelerde Kullanılır başlıklı makalemizde feed burner nedir nasıl çalışır nerelerde kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Favicon Ve Seo

  1. […] önceki yazımız olan Favicon Ve Seo başlıklı makalemizde favicon ve seo hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir