19 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Gibi Getir

Google Gibi Getir

Google Gibi Getir size ait olan web sitenize eklemiş olduğunuz içeriğin hızlı bir şekilde arama sonuçlarında listelenmesine yardım eden bir araçtır. Google ‘ın bir servisi olan Google gibi getir; sitenizde Site Yöneticisi Araçları içerisinde bulunan, Google ile siteniz arasındaki bağlantıyı kuran yönetim sistemi içerisinde kullanılan bir servistir. Bu serviste sitenizin sağlığı konusunda bilgiler Google tarafından gözlenmekte ve raporlanmakta olup, bir sorun olduğunda veya sağlıkla ilgili problemler yaşadığında Google sizi uyarır.

Sitenizi sürekli güncelliyor ve içerik giriyorsanız bu aracı kullanmanıza gerek yoktur çünkü içerikleriniz özgünse indekslemeniz de hızlı olacaktır. Yani sürekli güncellenen bir web sitesi için bu aracı kullanmak mantık işi değil. Google gibi getir aracını kullanabilmek için tabi ki, Google Webmaster Tools (Site Yöneticisi Araçları) ‘a web sitenizi eklemiş ve doğrulamış olmanız gerekir. Siz sitenize bir içerik girdiğiniz zaman Google botları(örümcek) sitenize girmiş oluyor. Diğer sitelerin özgünlüğüne göre indeks alacak olan sayfanızı dizine ekliyor. Fazla yapıldığı zaman saat dilimi farklı olan botlarla dalga geçmiş gibi oluyoruz ve bir süre sonra Google gibi getir özelliği ile ilk sayfalarda getirdiğimiz konular, aradan biraz süre geçince geriliyor. Bunu yapmanız SEO açısından siteniz için zararlıdır.

Aracın kullanımında botlar zaten sitenizi tararken siz Google gibi getir kullanıyorsunuz, bu sizin için zararlıdır. Bazen de sistemden kaynaklı genel sorunlar oluşabiliyor ve bu sorunlar neticesinde çeşitli hatalar meydan geliyor, bu hatalardan bir tanesinde şu uyarıyı alabilirsiniz: “Google gibi getir isteğinizi işleme koyarken bir hata oluştu.” Bu hata web sitenize özle değil genel bir hatadır. Google her hafta sahip olduğunuz web sitesi için 500 adet Google gibi getir talebi oluşturmanıza izin vermektedir. 400 adet oluşturma yapıp sınıra yaklaştığınız zaman size e-posta göndererek bu durum hakkında bilgi verir. Aracın kullanımı için ufak bir tavsiye; Sitenize yeni bir kısım mı eklediniz? Yeni eklediğiniz her sayfa ile birlikte, ana sayfanızı da getirme işlemine tabi tutarak daha hızlı bir indekslenme sahip olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Google Link Reddetme Aracı başlıklı makalemizde google link reddetme aracı hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Gibi Getir

  1. […] önceki yazımız olan Google Gibi Getir başlıklı makalemizde google gibi getir hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir