19 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Link Reddetme Aracı

Google Link Reddetme Aracı

Google Link Reddetme Aracı Google tarafından sitelerin güvenliğini sağlamak için oluşturulan bir araçtır. Negatif SEO çalışmalarına karşı sitelerimizi koruyabileceğimiz güvenlik yöntemi olarak ta kabul gördü. Google link reddetme aracı sitenize gelen bağlantıların hangilerinin sizin isteklerinizin dâhilinde olduğunu, hangilerinin ise yapay ve negatif SEO çalışmaları üzerinden sitenize zarar verebileceğini sunabilme imkânı tanıyor. Google web yönetici araçları aracılığı ile kayıtlı web sitelerinize gelen istenmeyen linkleri kaldırmayı kolaylaştıran bir sistem aracıdır.

Google link reddetme aracı nasıl kullanılır?

  • Google Search Console ‘dan siteye gelen bağlantıların tümünü indirin.
  • Doğal olmadığını düşündüğünüz tüm linkleri tespit edin.
  • Url bazında engellemek için url yi http//site.com/reddedeceğiniz – sayfa domain bazında reddetmek istediklerinizi domain:reddedilecek-bağlantı.com şeklinde bir notepad dosyasına ekleyin.
  • Öncelikle Google disavow liks sayfasına girip oradan hangi domaine ait linkleri reddedeceksek o domaini seçip disavow butonuna tıklıyoruz.
  • Sonrasında gelen pencerede dosya seç butonuna tıklayın.
  • Analiz edip kalitesiz ve sitenize zarar verdiğinden emin olduğunuz bağlantıların “.txt“ uzantılı listesini dosya seç diyerek seçin. Gönder butonuna tıklayın. Bu aşamada link eklendi gibi bir mesaj alacaksınız.
  • Bitti diyerek işlemi sonlandırın.

Gerek rakip sitelerin yapmış olduğu gerekse de sizin yapmış olduğunuz ucuz ve bilinçsiz aşırı backlink çalışmaları yüzünden domaininde oluşan backlinkleri istediğiniz bir şekilde silebilmeniz mümkün. Google link reddetme aracını kullanarak sitenizi filtreden, spam’ dan  veya cezadan çıkarmanız mümkündür. Bir anda olması mümkün olan bir işlem değil. Google bağlantı reddetme aracına eklenilen linkleri bir hafta ile 3 ay arasında değişen bir süre ile kaldırmak mümkün. Linkleri silme çabasına girmeden direkt olarak ertesi gün backlink reddetme aracını kullanarak çok sağlıklı sonuçlar elde etmeyebilirsiniz. Bunun temel amacı da Google web sitelerinin kafasına göre link kasıp, daha sonra bunu ben yapmamıştım dikkate alma diye talepte bulunmasını engellemek amaçlı karşımıza çıkarıyor. Backlink reddetme aracına göndereceğiniz kalitesiz linkleri hem Search Console üzerinden hem de Ahrefs.com gibi çeşitli backlink araçları üzerinden tespit edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Google Pozisyon Bulucu başlıklı makalemizde google pozisyon bulucu hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Link Reddetme Aracı

  1. […] önceki yazımız olan Google Link Reddetme Aracı başlıklı makalemizde google link reddetme aracı hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir