Google Mobil Uyumluluk - Penguen Algoritması -Seo HocasıSEO
21 Aralık 2016
Kategori:
Genel
Yorumlar: 1

Google Mobil Uyumluluk

Google Mobil Uyumluluk

Google Mobil Uyumluluk google arama sonuçları geliştirilen yeni uygulamalar ile büyük ölçüde değişmeye devam ediyor. Panda ve Penguen algoritmaları ile yüzde 16 civarında arama sonuçlarının değiştiği söylenebilir. Ancak Google mobil uyumluluk ile yüzde 40 civarında bir etki ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Kısaca mobil uyumluluk için cep telefonlarından ve tabletlerden internetin çok daha rahat kullanılabilmesi şeklinde tarifler yapılabilir. Yapılan araştırmalarda Google aramalarının yüzde ellilik kısmının mesai saatleri içerisinde cep telefonlarından yapıldığını gösteriyor. Bu alanda ekranların küçük olması nedeni ile görüntülenme alanında yaşanan sorunlar kullanıcı deneyiminde sorunlar oluşturmakta ve sitede kalma süre çok daha kısa olmaktadır. Bu nedenle web sitelerinin küçük ekranlarda çok daha rahat bir şekilde kullanılabilmesi için geliştirilmesi gereklidir.

Birkaç ay öncesinde arama sonuçlarında mobil uyumlu ifadesi getirilmiş ve bu şekilde sadece mobil alanda uyumluluğu tam olan siteler arasından aramaların yapılması sağlanmıştır. Bu alanda Google mobil uyumluluk alanında yeni adımlar atarken gerilerde kalmamak için mutlaka sitenizi mobil alanlar için uyumlu olarak yeniden revize etmeniz gereklidir. Sitenizi mobil uyumlu hale nasıl getirmeniz gerektiği hakkında ise çalışmalarınızı adım adım ilerletmeniz gereklidir. Google Webmaster Toole üzerinden mobil uyumluluk test aracı bulunuyor. Bu alanda sitenizi test edebilir ve yanlışlarınızı bu alanda bularak düzeltebilirsiniz. Bunların yanı sıra Joomla ya da WordPress tarzında sistemler kullanılıyorsanız daha avantajlı kullanımlar elde edebilirsiniz.

Eklentiler kullanarak bu platformalarda gerekli olan optimizasyonları yapabilirsiniz. Hazır içerik eklentileri ile Google mobil uyumluluk alanında sitenizi revize etmeniz çok kolay olacaktır. Hazır içerik platformları ile web siteniz ayarlanmamış ise de site geliştiricilerinizde bu alanda reponsive taleplerinde bulunabilirsiniz. Bu alanda web sitenizi geliştiren web masterler mobil uyumluluk alanında gerekli dönüşümleri sağlayacaktır. Kullanım alanlarında artan mobil internet kullanımları ile Google kendini bu alanda yenilemekte ve kullanıcılarına daha ideal bilgi akışı sağlamak için farklı güncellemelerle daha profesyonel sonuçlar oluşturmaktadır. Google’ın yaptığı her değişiklik milyonlarca web sitesini de bağlar özelliklerdedir. Bu nedenle web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için Google yeniliklerini takip ederek SEO çalışmalarınızı yön vermeniz gerekli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Stratejileri başlıklı makalemizde seo stratejileri hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Mobil Uyumluluk

  1. […] önceki yazımız olan Google Mobil Uyumluluk başlıklı makalemizde responsive ve  google mobil uyumluluk hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir