23 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Page Speed ve Firebug Eklentisi

Google Page Speed ve Firebug Eklentisi

Google Page Speed ve Firebug Eklentisi pek bilinmeyen iki tarayıcı eklentisidir. Bu eklentileri kullanabilmek için Mozilla Firefox kullanmanız gereklidir. Bu özelliğe bakıldığında Page Speed eklentisinin Firebug eklentisine entegre olarak çalıştığı görülmektedir. Öncelikle Fireburg ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına bakalım. Bu eklenti ile web sitelerinizi çok kolay bir şekilde analiz edebilirsiniz. Ayrıca web sitelerinin geliştirilmesine de çok önemli katkılar sağlamaktadır. Bu analiz içerisinde hata ayıklama çalışmalarının yanı sıra javascprit analizleri de bulabilir, css düzeltme işlemleri de kolayca uygulanabilir. Diğer tarafta olan Page Speed ise web sayfalarınızın performansını ölçebilmek için kullanabileceğiniz bir eklenti olarak değerlendirilebilir.

Yaptığınız ölçümlerin sonucu olarak sitenizin tekrar değerlendirilmesi ve eksik kalan kısımlarında yeni çalışmalar düzenlenmesi ile daha başarılı SEO çalışmaları sağlayabilirsiniz. Özellikle web sitelerinizin yüklenme hızları arasındaki etkenleri bu eklentilerle tespit edebilirsiniz. Bu şekilde de gerekli değişiklikleri uygulayarak sitenizin hızını artırabilirsiniz. Bu alanda Google Page Speed ve Firebug Eklentisi kullanımları ile sayfanızda renklendirme çalışmaları yapılır ve hangi kısımda bekleme süresinin daha uzun olduğunu anında belirleyebilirsiniz. Ayrıca bağlantı hızlarınızı ve DNS sorgu hızlarınızı da aynı şekilde görebilirsiniz. Page speed eklentisi ile yapılacak ayrıntılı analiz çalışmalarında ise sitelerinizin hangi alanlarda yavaşladığını tek tek tespit edebilirsiniz. Bir web sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesi SEO çalışmaları bakımından çok önemlidir.

Genellikle webmaster çalışmalarında sitede oluşan yavaşlığın nedeni ve hızlandırmak için yapılabilecek çalışmalar değerlendirilerek özenle takip edilir. Özellikle Google Page Speed ve Firebug Eklentisi ile java scprit işlemelerinde tüm tarayıcı faaliyetlerinin tek bir çatı altında raporlanması da mümkün olacaktır. Bu nedenle de her iki eklenti web masterler tarafından çok kullanılmakta ve ayrıntılı analiz çalışmaları ile de bir vazgeçilmez olacakları söylenebilmektedir. Page Speed eklentisinin performance sekmesinde tüm bu ayrıntılı çalışmaları görebilirsiniz. SEO çalışmalarında yapılan analizler sürdürülecek çalışmalara temel oluşturduğunda oldukça değerli olabiliyor. Sağlam verilere dayanan analiz çalışmaları sayesinde yapılan çalışmalardan da yüzde yüz verim alarak sitenizi üst sıralarda görebilmek mümkün olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Google Panda Update başlıklı makalemizde google panda update hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Page Speed ve Firebug Eklentisi

  1. […] önceki yazımız olan Google Page Speed ve Firebug Eklentisi başlıklı makalemizde google page speed ve friebug eklentisi hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir