16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Google Zengin Cevaplar

Google Zengin Cevaplar

Google Zengin Cevaplar teknolojinin giderek gelişmesi ile internet çok daha önemli bir alan olmaya başladı. Kurulan bu sanal dünyadaki kullanımlar arttıkça Google gibi teknoloji devleri kullanıcılara her gün farklı yenilikler sunarak daha gelişmiş deneyimler sunabiliyor. Bunlar arasında yer alan Google Zengin Cevaplar bazı aramalarda hepimizin karşısına çıkan bir kullanımdır. Ne, nedir, kim, kimdir şeklinde aramalarınızda Google ilk sırada yer alan sitenin bu alandaki cevabını yaptığı listelemenin en üstünde gösteriyor. HummingBird Ve RankBrain Google’ın yapay zeka uzmanları arasında yer alıyor. Bu uzmanlar Google algoritmaları arasında yer alan bu özelliği geliştirmeye devam etmektedir. Kısa cevaplar verebilen bu özellik, yakın bir zamanda daha geniş aramalarda da soruları cevaplayabileceği söylenilebilir.

Hemen akla cevaplar neye göre belirleniyor, gibi sorular gelebilir. Bu alanda Google Zengin Cevaplar için sorgu yapılan anahtar kelimenin karşılığı listelenen sitelerin birinci sayfalarında yer alıyorsa, oradan çekilerek ilk sayfada gösterilebiliyor. Esasında ilgili anahtar kelimeye ait içerik ilk sıradaki siteden otomatik olarak çekilmiyor. Popüler sitelerdeki cevaplar da öne çıkabiliyor. Bazı durumlarda Google sitelerden çekmek yerine kendi cevap hazinesi içerisinden de yanıtlar sunabiliyor. Zengin cevaplar alanında yer alabilmek için marka bilinirliği önemli olmakta bunun yanında ziyaretçi trafiği ile de bu özelliğin birleşmesi önemli olmaktadır. Bu alanda yer almanın sitenize katkısı ise doğal bir trafik oluşturması açısından önemlidir. Yüzde 20 ve 40 arasında bir artış gözlenebiliyor.

Web siteleri bu oranlarda ziyaretçi trafiğinin artmasını ister. Bu nedenle Google Zengin Cevaplar alanında sitenizin yer alması için öncelikle nedir, kimdir sorularının cevaplarını karşılayacak anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Seçtiğiniz içeriğe nedir, ile biten bir etiket tanımlanması gereklidir. İçeriğinizin sayfada yayınlanmasının ardından arama kısmında yer alabilirsiniz. Ancak dikkat edilen bir özellikte cevabınızın popüler olmasının gerekliliğidir. Bunun için de etkin SEO çalışmaları ile sitenizin popülaritesinin artırılmasında önemli olacaktır. Temel konuların dışında kalan maddeler için biraz çaba harcamalı ve farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. Google cevaplar kısmında yayınlayacağı metin için daha fazla görüntülenmesini referans kabul edebiliyor. Bu algoritmaya göre içerik bir sitenin en popüler olmasında önemli olan kriterdir.

 

Bir önceki yazımız olan Pagerank’ın Kaldırılması başlıklı makalemizde page rank ve pagerank’ın kaldırılması hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Google Zengin Cevaplar

  1. […] önceki yazımız olan Google Zengin Cevaplar başlıklı makalemizde rich sineppets ve google zengin cevaplar hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir