16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Pagerank’ın Kaldırılması

Pagerank’ın Kaldırılması

Pagerank’ın Kaldırılması online alanlar içerisinde bir alan adı ve bir web sitesi ile yer alabilirsiniz. Görünür olabilmek ve hedef kitlenizi doğrudan bulabilmek için ise etkin bir SEO stratejisi kullanmanız gereklidir. Web sitenizin Google’ın gözündeki değerini anlamak için PageRank değerini kullanabilirsiniz. Bu alanda Google’ın sitenize özgün içerik, sayfaya verilmiş bağlantılar ve bağlantı veren sayfanın kalitesine bağlı olarak 0’dan 10’a kadar değer verilmesi ile bu rakamlar oluşur. Ancak son dönemlerde bu değerin manipüle edilmesi ile PageRank’ın kaldırılması gündeme gelmektedir. Kötüye kullanılan bu değerin herhangi bir değeri bulunmadığı da söylenilebilir. Herhangi bir değeri olmasa da fiili olarak kullanılması soru işaretleri oluşturabiliyor.

Nisan ayı içerisinde Google bu soru işaretlerini sıfırlamak anlamında bir adım attı. Vu alanda bir mesaj yayınlayarak bu değerin bir anlam ifade etmediğini açıkladı. Uzun yıllardan bu yana kullanılan PageRank farklı alanlarda avantajlara ve dezavantajlara sahip bir değerdi. Bu alanda PageRank’ın kaldırılması çoğu alanda avantaj olsa da bazı durumlarda bir dezavantaj olarak karşınıza çıkabiliyor. Bu değeri haclink yöntemi olarak kullanan pek çok yer bulunmakta idi. Bu illegal kullanımlarla önemli kazançlar elde edenler için bu ekmek kapısı kapanmış olacaktır. Yerine gelen TrustRank değerinin önemi zaman içinde daha fazla artacaktır. Esasında PageRank alternatifleri olan bir yöntemdi. Kaldırılması ile Alexa değerinin de önemi çok fazla artacaktır.

Bu alanda PageRank’ın kaldırılması sonucunda yeni sitelerin önü açılacaktır. Çünkü tüm siteler eşit şartlarda görünecektir. Bu durumda eski ya da yeni siteler arasında herhangi bir fark kalmıyor. Olması gereken kullanıcı yararına ve özgün içerik üreten siteler daha ön plana çıkacaktır. Bu eski yeni ayırımı her alanda bir haksız rekabet oluşturuyordu. Google artık site hızınıza bakacak ve SEO metriklerine göre indekslemeler yaparak listelemeleri oluşturacaktır. Ancak bazı siteler Pagerank üzerinden link çıkışı yapıyordu. Bu sitelerde fiyatlar düşebilecektir. Bu da doğal olarak bu siteler için ekonomik bir zarar oluşturabilecektir. Ancak kalite ve özgün içerik olarak sitelerin öne geçmesi mantığı daha adil bir indeksleme ortaya çıkaracaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Hemen Çıkma Oranı başlıklı makalemizde sayfa içi gezilme zamanı ve hemen çıkma oranı hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Pagerank’ın Kaldırılması

  1. […] önceki yazımız olan Pagerank’ın Kaldırılması başlıklı makalemizde page rank ve pagerank’ın kaldırılması hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir