16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı SEO stratejilerinde ilk etapta sitenizin ilk sıralarda yer alabilmesi için başarılı anahtar kelimeler kullanmanız gereklidir. Sonrasında ziyaretçilerin sitenizde durduğu her saniye de başarınızı katlayacaktır. Kullanıcılar bazı durumlarda sitenizin giriş sayfasına gire farklı bir etkileşimde bulunmadan ayrılır. Bu arada geçen orana hemen çıkma oranı denir. Bu oran ne kadar yüksek olursa sitenizin başarısı o kadar düşüktür. Bu oranın düşmesi için geliştireceğiniz stratejiler başarınızı da artıracaktır. Bu oran sitenin türüne göre değişir. Ancak yüzde 60 gibi rakamlar iyi bir orandır. Blog sayfalarında bu rakamlar yüzde 90 aralıklarına çıkabiliyor. Çünkü okuyucular aradığı bilgiyi bulduktan sonra diğer sayfaları gezmeyi çok fazla düşünmüyor. Ürün odaklı sitelerde ise yüzde 10 ve 40 oranlarında rakamlar karşımıza çıkabilir.

Bu alanda hemen çıkma oranı düşürülerek sitenizin daha başarılı olması mümkündür. Bu oranı düşürmek için yapabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Özellikle kaliteli bir site içeriği çok önemlidir. Belirli bir konunun üzerine yoğunlaşmak ve bu alanda içerikler oluşturmak gereklidir. Bunun yanında ilgili gönderilere bağlantılar konumlandırmakta gereklidir. Çünkü okuyucu yazıları okuduktan sonra yazının sonunu bile beklemeden çıkabiliyor. Bu nedenle belirli aralıklarla bağlantı verirseniz ziyaretçinizi daha uzun süre sitenizde tutmuş olabilirsiniz. En önemli özellik ise hazırladığınız içeriğin okuyucularla bağlantılı olmasıdır.

Tüm bu özelliklerin yanında tasarım olarak basit ve sade özellikler kullanmakta, kullanıcıları sitenizden soğutmayacaktır. Bol reklamlı ve renk cümbüşü içerisindeki bir tasarımın kullanıcıyı yorduğunu ve anında sitenizden kaçabileceğini unutmamak gereklidir. Okuyucunun satış kanalına adım adım getirmeli ve rahatsız edici bir şekilde reklam kullanımından kaçınmalısınız. Hemen çıkma oranını düşürmek için Resposive tasarımları da bu oranları yükseltebilecektir. Özellikle mobil alanda kullanıcıların zorlandıkları anda sitenizi terk edeceğiniz asla unutmamanız gereklidir. Temiz başlıklar hazırlamak ve kullanıcıyı bilgilendiren açıklamalar kullanmakta önemli olacaktır. En önemli risk ise açılmayan sayfalar olmaktadır. Bu tarz sorunlar yaşandığında hemen çıkma oranı çok fazla yükselecektir. Sitenizin hızı rakipleriniz ile rekabet edebilmeniz açısından çok önemlidir. Sitenizin açılmasında geçen her fazla saniye ziyaretçinin sayfanız açılmadan sitenizden ayrılmasına neden olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Adwords Güncellemesi başlıklı makalemizde adwords ve adwords güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Hemen Çıkma Oranı

  1. […] önceki yazımız olan Hemen Çıkma Oranı başlıklı makalemizde sayfa içi gezilme zamanı ve hemen çıkma oranı hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir