21 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Holistik Seo

Holistik Seo

Holistik Seo geleneksel alanda yapılan SEO çalışmaları yerini daha bütünsel, daha birbirini tamamlayan çalışmalara bırakmıştır. Gelişen ve değişen dijital pazarlama alanında yeni stratejiler ve SEO trendleri gündeme gelmektedir. Kelime anlamı itibari ile bütünsel SEO çalışmaları anlamına gelen holistik seo çalışmaları daha uzun ömürlü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Her web sitesi üst sıralarda listelenmekte ve ziyaretçi trafiğinin hızlı bir şekilde artmasını ister. Kısa sürede sağlanan başarılar, beraberinde bazı sonuçlarda açığa çıkarabilir. Eski dönemlerde arama motorları daha basit sistemlerde çalışsa da artık yapay zeka algoritmaları ile kullanıcıya daha faydalı içerikler sunmak adına kendini hızlı bir şekilde geliştirmektedir. Arama motorları geliştirdiği algoritmaları ile artık insan algısı ile çalışır hale gelmekte, bu da pek çok SEO tekniğinin yerine yenisinin gelmesi anlamında değişimleri ortaya çıkarmaktadır.

Geleneksel olarak hazırlanan SEO çalışmalarında backlink çalışmaları arama motorları odaklı olurken holistik seo yaklaşımında bu çalışmalar kullanıcı odaklı olarak oluşturulmaktadır. Aynı şekilde geleneksel kullanımlarda anahtar kelimeler tamamen arama motoru mantığı ile yerleştirilirken, bütünsel SEO yaklaşımlarında ise kullanıcıların beklentilerini karşılaması esas alınmaktadır. Ayrıca anahtar kelime kullanımlarında geleneksel metotlarda bir en fazla iki kelime seçilir ve bu şekilde yüksek aranma hacmi elde edilirdi. Şimdilerde ise birden fazla anahtar kelime kullanılıyor ve bu şekilde kullanıcılarına aradıkları bilgiyi çok daha net bir şekilde bulabilmeleri hedefleniyor.

Eski metotlarda siteyi ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekebilecek arama botları kullanılırken, holistik seo yaklaşımında ise daha çok kullanıcıların iyi bir deneyim elde etmesi için ilgi çekici ve güncel içerikler hazırlanmaktadır. Artık yeni dönemdeki SEO çalışmalarında esas olan daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi üzerine kurulmakta ve gelecek algoritmaları da tamamen bu kriter üzerine inşa edilmektedir. Bu nedenle kurulan yeni sitelerin bir adım önde olabilmesi için içerik kısmında her zaman güncel ve özgün içerikler kullanması gerekli olacaktır. SEO çalışmalarınızdaki verimi artıracak hedefleriniz arasında mutlaka ziyaretçilerin sitede kalma süresi, daha fazla görüntülenme, yeniden ziyaretler ve en önemlisi sosyal paylaşımlar en çok dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken başlıklar arasında yer alıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Çalışmalarında Merak Edilenler başlıklı makalemizde bütünsel seo çalışmaları ve seo’da merak edilenler hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Holistik Seo

  1. […] önceki yazımız olan holistik seo başlıklı makalemizde bütünsel seo çalışmaları ve holistik seo hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir