12 Nisan 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Mega Tag

Mega Tag

Mega Tag olarak ifade edilen etiketleme işlemidir. Web sayfalarının bilgi etiketleri olarak da bilinmektedir. Baş etiket olarak hem siteyi ziyaret eden kullanıcılara hem de arama motorlarına önbilgi vermek için kullanılmaktadır. Bu bilgiler ile etiketleme yapılan içerik ve sayfa hakkında çeşitli hususlar belirtilmektedir. SEO işlemlerinde oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak zamanla arama motorlarının sahip olduğu özelliklerin değişmesinden dolayı etkisini kaybetmiştir. Arama motorları Meta Tag yerine kendi tekniklerine göre indeksleme yapmaktadır. Ancak yine de kısmi anlamda bir kullanımı söz konusudur. Bundan dolayı başta Google olmak üzere çeşitli arama motorlarında sayfanın daha üst sıralarda yer alması için fayda sağlamaktadır. Bunun dışında sitenin sahip olduğu özellikler hakkında doğru bir şekilde bilgilendirilmesi içinde kullanımı gerekebilmektedir. Çünkü arama motorlarının kendileri tarafından yapılan tekniklerin bazı durumlarda yanlış bilgi sağlaması da olabilmektedir.

En önemli işlemlerin başında gelen Mega Tag, SEO çerçevesinde kullanılabilir. Ancak bazı bilgiler ışığında daha doğru şekilde kullanılması halinde sağlayacağı faydada artacaktır. Öncelikle bilinmelidir ki oluşturulması gerekli olan meta etiketleri, sayfaya göre düzenlenmelidir. Sitenin tamamına göre tek bir etiketleme kullanılmamalıdır. Daha yorucu olan sayfaya göre belirlenme yapılması durumunda her sayfanın doğru bir şekilde taranması sağlanmaktadır. Bunun için bazı programlarında kullanılması mümkündür. Başlıca Meta etiketlerinde bakıldığında kullanımında birkaç farklılık görünmektedir. Title tam anlamıyla bir Meta Tag olarak ifade edilemez. Ancak sayfa başlığının açıklayıcı bir şekilde buraya girilmesi halinde arama motorları tarafından site görünüşü sağlanmaktadır. Site içeriğinin tanımı içinde Description kullanılmaktadır.

Arama motorlarının şu anda kullandığı sistem taraması içinde olmasından dolayı hala etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Faydası olmasından dolayı da SEO işlemleri yapan firmalar tarafından da uygulaması görülen Description, önerilmektedir. Sitenin indekslenme işleminde kullanılan anahtar kelimelerini belirtmek amacıyla Keywords kullanılmaktadır. Arama motorlarının sayfaya karşı davranışını belirleyen en önemli husus ise kuşkusuz Robots olmaktadır. Sayfanın indeksleneceğini karar verilmesi sağlanmaktadır. Bundan dolayı sayfanın indekslenmemesi için farklı bir etiket kullanımı olmalıdır. Aksi halde arama motorları tarafından sayfa belirtilen şekilde indekslenmektedir. Site içeriğinin oluşturulduğu yazılım hakkında gerekli bilgiler ise Generator Mega Tag ile verilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Neden Arama Motorlarında Yükselmeliyiz başlıklı makalemizde neden arma motorlarında yükselmeliyiz hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Mega Tag

  1. […] önceki yazımız olan Mega Tag başlıklı makalemizde mega tag hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir