1 Mart 2017
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Sayfa Uzantılarını Kaldırmak

Sayfa Uzantılarını Kaldırmak

Sayfa Uzantılarını Kaldırmak sitenizde gereksizlik oluştuğunda tercih edebileceğiniz bir metot olmaktadır. Bazı durumlarda SEO çalışmalarınıza zarar bile verebilir. Bu nedenle bu uzantıların kaldırılması oldukça yerinde bir karar olacaktır. WordPress kullanıyorsanız bu uzantıları kaldırmak daha pratik bir hal alabilir. Bunun için kalıcı bağlantı ayarlarını yapmanıza gerek duyulacaktır. Sistem üzerinden admin paneli içerisinde ayarlar bölümünde kalıcı bağlantılar yer alıyor. Bu başlık üzerinden özel yapı bölümüne giriş yaparak gerekli ayarlamaları yapabiliriz. Bu alanda html kısmının silinmesi ve tekrar eklenmesi yapının tamamen değişmesini sağlayacak bir adım olacaktır. Yaptığınız bu işlem sonrasında ise sitenizdeki tüm yazıların link kurulumu tamamen değişecektir.

Hem eski yazıların, hem de yeni ekleyeceğiniz yazıların uzantıları bu işlem sonrasında tamamen kaldırılmış olacaktır. Bu alanda Sayfa uzantılarını kaldırmak sitenize SEO açısından önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu nedenle bu çalışmayı gerekli durumlarda atlamamak gereklidir. Bir başka durumda ise Google’ın yaptığı indexlenmiş sayfalarında güncellenmesi gereklidir. Ya da farklı sitelerin verdiği link uzantılarının da eski uzantılı sayfalar olarak kalması yeni sorunlar çıkarabilir. Site sıralamasının gerilmesine yol açan bu durumların önlemek ise tamamen sizin elinizde bir durum olmaktadır. Bunun içinde. htaccess dosyasının düzenlenmesi yeterli olacaktır. Düzenleyebilmek için dosyanın içinde RedirectMatch 301(*.). html$ “link” yazılarak bu işlem tamamlanabilir.

Bu alanda akla htaccess nedir şeklinde farklı bir soru işaretleri de oluşabilir. Hypertext Access ve Apache ağ sunucularını kullandığı bir web alanı olmaktadır. Bu dosya ile düzeltme, kısıtlama gibi işlemler yapabilirsiniz.  Farklı komutlar kullanarak özel değişiklikler yapabilirsiniz.  Online kod bilgisine gerek olmadan kendiniz için htaccess dosyanızı oluşturabilirsiniz. SEO uyumlu link yapısı elde etmek için Sayfa uzantılarını kaldırmak işlemlerini de bu dosya içerisinde vereceğiniz komutlar ile düzeltebilirsiniz. Ayrıca dosyaları gizlemek, klasörlerdeki yetki sınırlandırmasını yapmak, düşman botlarını engellemek, Ip engellemek gibi pek çok daha işlevi olan bu dosya SEO çalışmalarınız için oldukça gerekli bir kullanım oluşturacaktır. Bu nedenle SEO çalışmalarında mutlaka etkin stratejiler belirleyerek her ayrıntıyı hesaplama önünüzü açacak kullanımlar oluşturacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Seo Description Optimizasyonu başlıklı makalemizde seo description optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Sayfa Uzantılarını Kaldırmak

  1. […] önceki yazımız olan Sayfa Uzantılarını Kaldırmak başlıklı makalemizde seoda sayfa uzantılarını kaldırmak hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir