16 Ocak 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi

Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi

            Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi, kullanılan uzantıya göre değişebilir. Site sahipleri bu alanda araştırmalar yaparlar. Site uzantılarının asp, php, html olmasında farklı kullanımlar için olduğu söylenilebilir. Sayfa uzantıları başlığı altında en çok kullanılan uzantı olarak html karşımıza çıkıyor. Pek çok sitede ve forumda da html uzantısının tavsiye edildiği görülmektedir. Bu kullanıma açılan parantezde ise Google’ın gözünde bu uzantıya sahip sitelerin statik bir yapıda olması ile daha değerli olması şeklinde değerlendirmeler yapılmaktadır. Pek çok sitede bu öneriler ışığında kullanımlarda söz konusu olmaktadır. İşin esasına bakılacak olursa durum bilinenin aksine daha farklıdır. Esasında URL içerisinde karakter sayısı ne kadar az olursa hatırlanması ve kalıcılığı daha fazla olacaktır. Bu nedenle URL içerisinde karakter sayısının az olması SEO çalışmaları açısından çok daha değerli olacaktır.

Yazınızın başlığı uzun olabilir. Ancak URL’sinin kısa olması gereklidir. Bu açıdan Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi değerlendirildiğinde html ile biten sayfalarda 4 karakter daha fazla uzama oluşacak ve SEO açısından eksi bir özellik olarak değerlendirilmektedir. Siteniz hangi kodlamalarla yazılı olursa olsun htaccess dosyayı ile anında uzantısını değiştirebilirsiniz. Bu nedenle Google sitenizin php ya da html uzantılarına sahip olduğunda sitenizi daha değerli olarak değerlendirmez. Kendinizi kandırmanıza hiç gerek yoktur. SEO açısından herhangi bir yararı bulunmayan bu uzantı seçeneklerindeki seçenekleri değil, mutlaka karakter sayısını baz almanız gereklidir.

Genel olarak uzantılarının Seo çalışmalarında farklı etkileri bulunuyor. Arama kelimelerle uyumlu olması da Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi açısından artı bir özellik olarak sayılabilir. Alan adı seçimlerinde anahtar kelime kaygısı ile yanlışlar yapmamalı ve ileride problem çıkarabilecek sorunlar oluşmasına fırsat vermemelisiniz. Statik içerikli bir web sitesinde anahtar kelime odaklı çalışmalar alan adında parçalanmalara neden olabilir. Bu da SEO açısından bir dezavantaj ortaya çıkarabilir. Anahtar kelimelerin sayfa başlığı, alan adında olması sıralamada + sağlayacak bir özellik olacaktır. Alan adı ve uzantı seçimlerinde avantaj elde edebilmek için uyumlu, kısa, öz ve akılda kalıcı seçimler yapmak belirli avantajlar elde etmeniz adına çok önemli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Joomla İçin Seo Ayarları başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi

  1. […] önceki yazımız olan Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir