16 Ocak 2017
Kategori:
Seo
Yorumlar: 1

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu çalışmaları yaparak siteniz daha üst sıralara çıkarabilmek mümkün olacaktır. Her site sahibi için sitenin hızlı olması Google botları içerisinde çok önemli avantajlar oluşturmaktadır. SEO çalışmalarında hız optimizasyonu bu nedenle çok önemlidir. Web sitenizin tasarım, yazılım ve donanım alanlarında hızlı olması gereklidir. Donanımsal açıdan hızdan kastımız sunucunun hosting özelliklerine bağlıdır. Tercih ettiğiniz sunucunun yayın yapılan ülkede olması ile ping süresinde kısalma oluşturacaktır. Bunun yanında cpu kullanım oranları, Ram, İşlemci ve diğer teknik özelliklerde daha hızlı kullanımlar açısından önemli özelliklerdir. Yazılımsal olarak hızlı olmaktan kasıt ise sitenin veri işlemedeki pratikliği olacaktır. Basit yazılımlar daha hızlı olacaktır. Daha yüksek verim elde edebilmek amacı ile karmaşık yazılımlar yerini, basit ve kullanıcı dostu uygulamalar tercih ederek her alanda daha çok pratiklik elde edebilirsiniz.

Tasarımsal açıdan hız da çok önemlidir. Özellikle tasarımsal açıdan görsellerin boyutları, sitenin açılışında çok önemli katkılar suncaktır. Xhtml sadeliğinin yanında css sadeliğine de olabildiğince dikkat etmek gereklidir. Bu alanda WordPress Hız Optimizasyonu için kullanabileceğiniz bazı eklentiler bulunuyor. Bunlar arasında Gzippy sitelerin html kodlarını yüzde 80 oranında sıkıştırıyor ve bu şekilde çok daha hızlı bir şekilde açılış sağlanabiliyor.  Bunun yanında scripts Gzips özelliği de html dışında kullanılan harici dosyaları sıkıştırabilecek bir eklenti olarak değerlendirilmesi gereklidir.

W3 Total Cache eklentisi ise sitenizin yüzlerce sorgu ile yorgun düştüğünde hız kazandıracak bir eklenti olarak kullanılabilir. Özellikle veri tabanında gereksiz şişme yapan verilen temizlenmesi için kullanılan Wp- Optimize özelliği WordPress Hız Optimizasyonu için çok önemli bir adım olacaktır. Doğrudan kodlamalarla ilgili eklentiler içerisinde Clean Option özelliği bulunuyor. Bu eklenti sayesinde artık hiç kullanılmayan veri tabloları tespit edilerek silinebilir. Bir sitenin açılışında en çok resimler yavaşlama yapar. Resimlerinizi statik bir şekilde çağrılmasını sağlayarak hızlı bir şekilde açılma sağlayabilecek eklenti olarak cSprites for WordPress eklentisi kullanılabilir. Kullanılan tüm bu eklentiler sayesinde verimli çok daha hızlı bir site elde edebilirsiniz. Özel danışmanlar olarak hizmetler verebilecek bu eklentiler sayesinde sitenizin hız alanındaki tüm ihtiyaçları verimli bir şekilde sağlanabilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Sayfa Uzantısının Seoya Etkisi başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “WordPress Hız Optimizasyonu

  1. […] önceki yazımız olan WordPress Hız Optimizasyonu başlıklı makalemizde ziyaretçi getiren seo çalışmaları hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir