16 Aralık 2016
Kategori:
Seo
Seocu
Yorumlar: 1

Url Kaldırma İşlemleri

Url Kaldırma İşlemleri

Url Kaldırma İşlemleri online dünya içerisinde yer alabilmek için bir alan ismine ve bir web sitesine ihtiyacınız bulunuyor. Her web sitesinin ilk hedefi arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak daha fazla ziyaretçi trafiği elde etmektir. Belirli kurallar çerçevesinde web sitenizi hazırladığınızda stratejik seo çalışmaları ile bu hedeflerinize de ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda yapılan çeşitli ihlaller sebebi ile Google arama sonuçlarından URL kaldırma işlemleri yapabiliyor. Özellikle yapılan başvurular değerlendirilmekte ve sahte oldukları tespit edilen başvurular adil yaklaşımlarla reddedilebilmektedir. Hazırlanan şeffaflık raporunda da bu yaklaşımlarla belirtilebiliyor. Yapılan açıklamalara göre Google 1,75 milyar URL’i arama sonuçlarından kaldırmıştır. Bu rakam domain bazda düşünüldüğünde 888 bin site oluyor.

Sadece 2016 Ağustos ayından bu yana 78 bin site kaldırılmıştır. Bu da 82 milyon URL anlamına geliyor. Bir yıl içerisinde ise 835 milyon URL ve 341 bin site Google arama sonuçları içerisinden tamamen kaldırılmıştır. Bu alanda URL kaldırma işlemleri için en başvuru teklif hakkı ihlali nedeni ile yapıldığı görülmekte ve bu alanda da en çok Televizyon kanalları bu bildirimlerde bulunduğu görülmektedir. Google devletlerden gelen talepler içinde ayrı bir rapor oluşturmuş ve hazırlanan raporda bu değerlendirmelere yer vermiştir. Türkiye’nin de bu konuda talepleri olmuş ve Google talepleri dikkate alarak belirtilen site ya da blog yayınlarını arama sonuçlarından kaldırmıştır.

Avrupa birliği Adalet Mahkemesi, verdiği kararda bireylerin arama motorlarında kendileri ile ilgili sonuçları kaldırılmasını isteyebileceği şeklinde bir karara varmıştır. Bu karar gereğince Google yapılan bireysel başvurulara karşılıkta URL kaldırma işlemleri yapabilmektedir. Bu alanda AB ülkelerinden gelen taleplere Google yüzde 43 oranında olumlu yanıtlar vermiştir. En çok etkilenen sosyal platform ise Facebook olmaktadır. 14211 URL ile bu alandaki lider Facebook olmakta ve ardından 10058 URL kaldırılma işlemi ile profile engine platformu yer almaktadır. Bu alanları Google grupları, annuaire, youtube, twitter, Google plus, wherevent ve 192.com gibi platformlar takip ediyor. Bu bilgiler ışığında Google yapılan tüm başvuruları kabul etmediğini görebiliyoruz. Hazırlanan raporlarda ise yapılan başvuruların ve verilen cevapların şeffaf bir şekilde analizlerini bulabilmekte mümkün oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Geleceğin Seo’su başlıklı makalemizde seonun geleceği ve geleceğin seo’su hakkında bilgiler verilmektedir.

One response on “Url Kaldırma İşlemleri

  1. […] önceki yazımız olan Url Kaldırma İşlemleri başlıklı makalemizde url kaldırma ve google url kaldırma hakkında bilgiler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir